İzmir Dernek Başkanı

Ekrem SAPER
İzmir Dernek Başkanı
shadow

Görev Süresi

Görev Süresi

ÇAKIRÇALI’LI OLMAK

Atalarımız bu topraklarda göçebe olarak yüzyıllardır yaşıyorlar, mevsimlere göre yer değiştiriyorlardı. Göçebe hayattan yerleşik düzene geçişle yeni bir yaşam düzeni kurulmaya başlandı. Çeşitli göçer topluluklarının bugünkü köye yerleşirken getirdikleri örfleri, adetleri, inançlar ve göreneklerin harmanlaması bugünkü kültürümüzün alt yapısını oluşturmuştur. Zaman içeresin de köyümüz Çakır çalıyı kurdular.

Zaman hızlıdır. Geriye dönüş yoktur. Çakır çalılılarda hızlıdır. Çağın gereği olarak köyün dışına açılmışlar. Kız alıp verme ile komşu köylere, daha iyi yaşam standartları nedeniyle başka şehirlere (Ürgüp, İzmir. İstanbul Ankara Antalya) başka ülkelere,(Amerika’dan, Avustralya ya kadar) dünyanın dört bir köşesine dağılmışlardır. Köy ile aralarına hasret girmiştir. Bazıları zaman zaman köyünü ziyaret ederken bir kısmı gitmez, gidemez olmuştur. Ama kalbinin bir köşesinde hapsettiği Çakır çalı vardır. İmkân bulsa, dizinde derman olsa koşup varacaktır, Çakır çalı ya. Bağlayacaktır gönül bağını bir daha hiç kopmayacak sına.

Çakır çalı bir güçtür. Çakır çalı, doktor, öğretmen, subay, astsubay hemşire, mühendis memur, teknisyen, esnaf, tüccar, işadamı yetiştirmiştir. Fakat birbirinden kopmuşlar uzaklaşmışlardır. Bazıları bulunduğu yerde asimile dahi olmuşlardır. Bu güç dünyanın dört bir köşesine dağılmış olduğundan etkin bir güç değildir. Bu çağ soran, soruşturan, araştıran, ben kimim, nereden geldim diye geçmişini arayan, geleceğini kendisi yaratanların çağıdır. Güçlerini birleştirenlerin kazandığı güçlerini kaybedenlerin zamanla asimile olduğu bir gerçektir.

Bunun farkına varan İstanbul da yaşayan Çakır çalılılar bir dernek kurmuşlardır. Kendilerini kutluyoruz. Başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

İzmir de yaşayanlarda Aralık 2008de dernek kurma çalışmalarına başlayıp Nisan 2009 da İzmir de yeni bir dernek kurmuşlardır. İzmir de derneği kurarken düşüncemiz Çakır Çallılar olarak dar bir kalıp içerisinde düşünmedik. Köylülerimiz, uzaklarda yaşayan köylülerimiz, komşu köylülerimiz, dostlarımız, kızı alıp vermekle akraba olduklarımız ve bizim gibi düşünen herkesle iletişim kurmayı birlik beraberliğimizi perçinlemeyi görev bildik.

Kuşadası’nda yaşayan köylülerimiz dünyanın her köşesindeki çakır çalılıları yılda bir kez de olsa bir araya getirmek için hoca beden yukarı pınar şenliklerini başlatılmıştır. Köyümüz muhtarının, köylülerimizin ve köyümüz derneklerinin, büyük desteği ile geleneksel hale getirilmiştir. Köylülerimizin yılda bir kez de olsa buluşup kaynaşacağı, hasret gidereceği, bir buluşma yeri, günü, belli olmuştur.

Şimdi sıra ikinci aşamadadır. Dünyanın neresinde olursa olsun bütün Çakır çalı ile bağlantısı olan herkesin köylülerimizin en çok yaşadığı, İstanbul da, İzmir de kendi evi gibi gidebileceği, konaklayabileceği, iletişim kurabileceği, kültür merkezleri yapabilmek için birer mekâna ihtiyaç vardır. Derneklere kayıt olun imkânlarınız ölçüsünde katkıda bulunun. Sayın yöneticiler en çok görev sizlere düşmektedir. Dernekler kazanç ve kendini gösterme yeri değildir. İnsanlarımıza hizmet, dayanışma, birbirleri ile iletişim kurmak, üyelerini sosyal yaşantıya adapte edebilmek için her türlü çalışmayı yapma yeridir. Herkesi, kadınlarımız, gençlerimizi, çocuklarımızı bu çalışmalara destek olmaya bekliyoruz.

Hoşça kalın. Dostça kalın.Yarınlara ümitle bakın.

Ekrem SAPER
İSTANBUL DERNEK BAŞKANI

Dernek Yönetim Kurulu

Bizi Takip Edin follow

Error: Please set your Twitter oAuth API Keys on Control Panel > Global Settings > API Keys page. (Twitter said: Sorry, that page does not exist.)