Dernek Başkanı

Ayhan KALENDER
İstanbul Dernek Başkanı
shadow

Görev Süresi

ÇAKIRÇALI’LI OLMAK

Atalarımız bu topraklarda göçebe olarak yüzyıllardır yaşıyorlar, mevsimlere göre yer değiştiriyorlardı. Göçebe hayattan yerleşik düzene geçişle yeni bir yaşam düzeni kurulmaya başlandı. Çeşitli göçer topluluklarının bugünkü köye yerleşirken getirdikleri örfleri, adetleri, inançlar ve göreneklerin harmanlaması bugünkü kültürümüzün alt yapısını oluşturmuştur. Zaman içeresin de köyümüz Çakırçalı’yı kurdular.

Zaman hızlıdır. Geriye dönüş yoktur. Çakır çalılılarda hızlıdır. Çağın gereği olarak köyün dışına açılmışlar. Kız alıp verme ile komşu köylere, daha iyi yaşam standartları nedeniyle başka şehirlere (Ürgüp, İzmir. İstanbul Ankara Antalya) başka ülkelere,(Amerika’dan, Avustralya ya kadar) dünyanın dört bir köşesine dağılmışlardır. Köy ile aralarına hasret girmiştir. Bazıları zaman zaman köyünü ziyaret ederken bir kısmı gitmez, gidemez olmuştur. Ama kalbinin bir köşesinde hapsettiği Çakırçalı vardır. İmkân bulsa, dizinde derman olsa koşup varacaktır, Çakırçalı’ya. Bağlayacaktır gönül bağını bir daha hiç kopmayacak sına.

Çakırçalı bir güçtür. Çakırçalı, doktor, öğretmen, subay, astsubay hemşire, mühendis memur, teknisyen, esnaf, tüccar, işadamı yetiştirmiştir. Fakat birbirinden kopmuşlar uzaklaşmışlardır. Bazıları bulunduğu yerde asimile dahi olmuşlardır. Bu güç dünyanın dört bir köşesine dağılmış olduğundan etkin bir güç değildir. Bu çağ soran, soruşturan, araştıran, ben kimim, nereden geldim diye geçmişini arayan, geleceğini kendisi yaratanların çağıdır. Güçlerini birleştirenlerin kazandığı güçlerini kaybedenlerin zamanla asimile olduğu bir gerçektir.

Bunun farkına varan İstanbul da yaşayan Çakır çalılılar bir dernek kurmuşlardır. Kendilerini kutluyoruz. Başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Ayhan KALENDER
İstanbul Dernek Başkanı

Dernek Yönetim Kurulu

Bizi Takip Edin follow